Po období prázdnin a dovolených je třeba opět řešit řečkovické životní prostředí a pustit se do práce. Můžeme začít tím, že se vrátíme k projektu tolik diskutované revitalizace Palackého náměstí. Jako nejlepší můžeme ukázat srovnání dvou základních variant, tedy kontroverznější, která byla schválena zastupitelstvem na podzim 2014 a nynější zdařilejší studii pocházející od architekta Zdeňka Sendlera. Varianta 1, se kterou byla veřejnost blíže obeznámena prostřednictvím Řeči č. 5/2015 a projednána s účastníky řízení o umístění stavby o dva měsíce dříve, byla kontroverzní hned z několika hledisek:
- nekoncepčnost řešení, narušení „řečkovické návsi“
- nevyjasněná dopravní situace
- nedostatečný prostor pro děti
- způsob, jakým radnice projekt prezentovala a také jak poté jednala s účastníky řízení (účastníkům řízení by předán velmi stručný popis bez znázornění budoucí podoby, nebyl uveden žádný ateliér ani architekt daného návrhu)
- obecná preference motoristů a uživatelů řečkovické podnikatelské infrastruktury na úkor běžných obyvatel

Varianta 2, která byla představena na veřejné diskuzi 22. Června 2016, přinesla již o mnoho více pozitivních ohlasů, můžeme jmenovat následující plusy:
- poměrně kompaktní řešení celého prostoru s důrazem na zachování celistvosti a „génia loci“ Palackého náměstí se všemi jeho komponenty
- přehledné ucelení chodníků a cest skrz celé náměstí
- kultivace a zdůraznění prostranství před kostelem
- zachování a modernizace stávajícího dětského hřiště
Jako mínusy můžeme uvést:
- stále nevyjasněná dopravní situace
- chybějící prvek vody (apel starousedlíků na alespoň částečné obnovení vodní plochy)
- nebezpeční toho, že řidiči budou opět parkovat na nevhodných místech

Nyní budeme bedlivě sledovat, jak bude radnice v této věci dále postupovat a na kolik se bude držet této, již zdařilejší varianty. Stále totiž hrozí zásadní nebezpečí „umlčení celé věci“ a tiché navrácení k původnímu návrhu, které se nebojíme označit jako naprostý „paskvil“. Míč je tedy na straně radnice…