Malá glosa k Palackému náměstí

V rámci dění v naší městské části nyní často oči Řečkováků směřují k finiši rekonstrukce Palackého náměstí. Toto přirozené a historické centrum Řečkovic procházelo v posledních 50 letech poměrně zajímavým vývojem, kdy se z původní návsi s rybníkem stal poměrně velký park s výrazným dětským hřištěm, který procházel sem tam menšími obměnami. Až v roce 2014 přišel radikální návrh na přestavbu, která se ovšem nesetkala se zcela pozitivním ohlasem občanů. Důvodem byla nekoncepčnost projektu, kdy náměstí samotnému mělo vévodit parkoviště na místě stávajícího dětského hřiště. Až po relativně dlouhých peripetiích a několika více či méně bouřlivých setkáních mezi zástupci veřejnosti a radnice vznikl kompromis, ze kterého vychází nynější projekt. Můžeme tedy poděkovat Řečkovákům samotným, že výsledná realizace je smířlivá, a odráží tak vnímání prostoru starého centra naší obce, jak si ho přáli Řečkováci sami (a samozřejmě autor návrhu Zdeněk Sendler). Nicméně tato finální podoba není konsensus, ale – jak již bylo řečeno – spíše kompromis, který byl dosažen až po aktivním zapojení obyvatel do dění kolem sebe.
Ondřej Štaud, zastupitel MČ